Home
/
Blog
Bol u leđima
/
Trnjenje ruku i bol u leđima
Diskus hernija
2025-05-22
6 min read

Trnjenje ruku i bol u leđima

Žan Vulić
Viši fizioterapeut i osnivač Žan Vulić terapije

Trnjenje ruku (osećaj žmaraca, utrnulosti ili „mravinjanja“) i bol u leđima spadaju među najčešće zdravstvene tegobe savremenog čoveka. Gotovo da nema osobe koja bar povremeno nije osetila neprijatno peckanje u šakama ili ukočenost u predelu kičme.
Ovi simptomi mogu biti prolazni i bezazleni, ali ponekad ukazuju na ozbiljnije probleme koje ne treba ignorisati. Zato je važno razumeti moguće uzroke i znati kada je vreme da potražite stručnu pomoć.
Za one koji traže efikasno i neinvazivno rešenje za trnjenje ruku i bolove u leđima, Žan Vulić terapija predstavlja inovativan pristup. Ova metoda koristi specijalno dizajnirane impulse koji deluju duboko u tkivu, razbijajući spazme, poboljšavajući cirkulaciju i vraćajući pokretljivost mišićima. Terapija traje samo 15 minuta, ali mnogi pacijenti osećaju olakšanje već nakon prvog tretmana.

Najčešći uzroci trnjenja ruku i bola u leđima

Uzroci trnjenja u šakama i bola duž leđa mogu biti različiti – od svakodnevnih navika i položaja tela, preko degenerativnih promena, do određenih neuroloških stanja. Najčešće je u osnovi ovih simptoma pritisak na nerve ili njihovo oštećenje.
Na primer, nepravilan položaj tokom spavanja može izazvati kratkotrajno utrnuće ruke usled pritiska na nerv, dok dugotrajan rad za računarom može opteretiti vratnu kičmu i živce koji iz nje izlaze.
Takođe, degenerativne promene na kičmi (posebno vratnom delu) vrlo često dovode do bolova u vratu i leđima, ali i pratećeg trnjenja u rukama. Pored kičme, uzrok mogu biti i lokalne kompresije nerava u ruci – najpoznatiji primer je sindrom karpalnog tunela u šaci. U nastavku ćemo detaljnije opisati najčešće uzroke ovih tegoba i kako ih prepoznati.

Diskus hernija (posebno cervikalna) kao uzrok trnjenja ruku i bola u leđima

Hernija diska predstavlja pucanje ili pomeranje hrskavičnog diskusa koji se nalazi između pršljenova kičme. Kada deo diska isklizne (protruzija ili "iskakanje" diska), on može pritisnuti obližnji nervni koren.
Diskus hernija u cervikalnom (vratnom) delu kičme posebno često izaziva trnjenje jedne ruke, jer pritiska živce koji vode osećaj i pokret u ruke. Osoba obično oseća bol u vratu ili gornjem delu leđa, koji se može širiti preko ramena niz ruku, praćen trnjenjem prstiju.
Tipično je da se simptomi pojave ili pogoršaju nakon nekog pokreta (npr. naglo okretanje vrata) ili napora (podizanje teškog tereta). Diskus hernija može izazvati i slabost mišića ruke u težim slučajevima, kada nerv bude jače pritisnut.
Ako se radi o lumbalnoj herniji (donji deo leđa), tada je karakterističan bol u donjim leđima sa širenjem ka nozi i trnjenjem nogu, ali kod cervikalne hernije simptomi su lokalizovani u rukama i gornjem delu kičme.

Cervikalna spondiloza može uzrokovati bol i trnjenje

Cervikalna spondiloza označava degenerativne promene na pršljenovima i diskovima vratne kičme usled istrošenosti (habanja) hrskavice i kostiju. Ove promene, poput koštanih izraslina (osteofita) i suženja prostora između pršljenova, mogu dovesti do pritiska na nerve koji izlaze iz kičmene moždine u vratu.
Posledično se javljaju slični simptomi kao kod hernije diska: bol i ukočenost u vratu, koji mogu zračiti ka ramenima, kao i trnci ili slabost u rukama.
Spondiloza obično nastaje postepeno tokom godina, pa su simptomi često hronični i razvijaju se polako. Kod težih oblika, može doći i do pritiska na samu kičmenu moždinu, što može izazvati ozbiljnije neurološke simptome (npr. probleme s ravnotežom ili kontrolom bešike).
Ipak, najčešće se cervikalna spondiloza manifestuje bolovima u vratu i povremenim trnjenjem u šakama ili podlakticama.
Osobe srednje i starije životne dobi su podložnije ovim tegobama, ali i mlađi koji puno vremena provode u sedećem položaju (npr. za računarom) mogu razviti spondilotične promene.

Sindrom karpalnog tunela često uzrokuje trnjenje prstiju

Sindrom karpalnog tunela je najčešći razlog trnjenja prstiju šake. Do njega dolazi kada se srednji živac (nervus medianus) u ručnom zglobu nađe pod pritiskom – najčešće usled oticanja tetiva, upale ili zadebljanja ligamenata u uskom kanalu kroz koji živac prolazi.
Karakteristično je utrnuće i peckanje u prva tri prsta šake (palac, kažiprst i srednji prst), a ponekad i polovini domalog prsta. Simptomi su često izraženi noću – pacijenti se bude sa "umrtvljenom" šakom i osećaju potrebu da je protresu kako bi povratili osećaj.
Takođe, trnjenje se pojačava tokom ponavljanih pokreta šakom (npr. kucanje na tastaturi, korišćenje alata), dok odmor donosi olakšanje.Osim trnjenja, može se javiti i bol u šaci i podlaktici, pa i slabost stiska (ispadanje predmeta iz ruke). Za razliku od uzroka povezanih sa vratnom kičmom, kod karpalnog tunela tipično ne postoji bol u vratu ili leđima – problem je lokalizovan na ručni zglob i šaku.

Brahijalna neuropatija

Pod pojmom brahijalna neuropatija podrazumeva se oštećenje ili pritisak na brahijalni pleksus (nervni splet koji od vratne kičme preko ramena ide ka rukama). Ovaj termin obuhvata više stanja.
Na primer, sindrom gornjeg grudnog otvora (torakalnog izlaza) nastaje kada su živci (a ponekad i krvni sudovi) stegnuti između struktura vrata i ramena, što izaziva bol i trnjenje cele ruke i ramena, često pojačano pri određenim položajima ruke. Takođe, često se sreće kompresija ulnarnog nerva u laktu (tzv. kubitalni tunel) gde dolazi do utrnuća malog i domalog prsta šake uz moguću slabost šake.
Povrede, poput iščašenja ramena ili preloma ključne kosti, mogu oštetiti brahijalni pleksus i dovesti do dugotrajnog trnjenja, slabosti ili gubitka osećaja u ruci. Postoji i retka upalna bolest zvana brahijalni neuritis (Parsonage-Turner sindrom) gde se naglo javlja jak bol u ramenu, a potom slabost i utrnulost ruke.
U suštini, brahijalna neuropatija se manifestuje trnjenjem koje može zahvatiti nadlakticu, podlakticu i šaku u raznim kombinacijama, u zavisnosti od toga koji su nervi pogođeni.

Simptomi i kako prepoznati različite uzroke trnjenja i bola

Iako svi ovi poremećaji mogu izazvati sličan osećaj žmaraca ili utrnulosti, postoje načini da se na osnovu simptoma pretpostavi o kom uzroku se radi. Pre svega, važno je obratiti pažnju na lokaciju trnjenja:

  • Ako su utrnuti pretežno palac, kažiprst i srednji prst, verovatno je u pitanju sindrom karpalnog tunela. Uz to ide i peckanje u šaci, bez bola u vratu.
  • Ako trne mali i domali prst, uz moguće širenje osećaja duž unutrašnje ivice podlaktice, uzrok može biti uklještenje ulnarnog nerva (npr. u laktu) ili ređe problem na donjim vratnim pršljenovima koji inervišu tu zonu.
  • Trnjenje cele ruke, pogotovo od ramena nadole, često upućuje na problem u vratnom delu kičme (diskus hernija ili spondiloza sa radikulopatijom). Obično je prisutan i bol ili ukočenost vrata, a trnci mogu zahvatiti određene prste u zavisnosti od nivoa oštećenja živca. Na primer, pritisak na koren nerva C6 često izaziva trnjenje palca i podlaktice, dok C7 koren daje trnce u srednjem prstu, itd.
  • Trnci u obe ruke odjednom najčešće ukazuju na sistemski problem ili obostranu kompresiju. Na primer, periferna polineuropatija (npr. usled dijabetesa) obično izaziva simetrično trnjenje šaka (i stopala), dok degenerativne promene na kičmi mogu zahvatiti više nervnih korenova obostrano. Karpalni tunel takođe može biti obostran, ali često jedna ruka dominira simptomima.

Osim lokacije, važni su i dodatni simptomi i okolnosti:

  • Bol u vratu ili leđima: sugeriše da poreklo trnjenja može biti u kičmi (hernija diska, spondiloza).
    Bol koji prati trnce od vrata kroz rame ka ruci tipično ukazuje na radikulopatiju (iritaciju korena živca) u vratnoj kičmi.
  • Noćno buđenje zbog trnjenja: karakteristično za sindrom karpalnog tunela (trnjenje šaka noću), ali i za neke neuropatije. U nezgodnom položaju spavanja, bilo koji nerv može biti pritisnut i dati prolazne trnce tokom noći.
  • Slabost mišića ili gubitak osećaja: ako uz trnjenje primećujete da vam je ruka vidno oslabila, ispadaju stvari iz šake ili imate smanjen osećaj dodira, to je znak ozbiljnijeg oštećenja nerva. Hernija diska koja pritiska nerv može dovesti do slabosti određenih mišića (npr. oslabljeno podizanje šake ili prstiju), dok karpalni tunel u odmakloj fazi uzrokuje gubitak snage palca i opadanje mišića tenara (mesnatog dela ispod palca).
  • Vreme pojave simptoma: trnjenje koje se javlja posle dužeg rada za računarom ili vožnje često je posledica naprezanja vratne kičme. Trnci posle podizanja tereta ili naglog pokreta vrata upućuju na diskus herniju. S druge strane, trnjenje koje se javlja tokom rada rukama iznad glave može ukazivati na sindrom grudnog otvora (kada se podizanjem ruke sužava prostor za nervni splet i krvne sudove).

Razumevanje ovih nijansi u simptomima može pomoći lekaru da brže dođe do prave dijagnoze. Svakako, konačnu potvrdu uzroka daće medicinska dijagnostika.

Kada je trnjenje bezopasno, a kada alarmantno

Mnogi su doživeli kratkotrajno "uspavljivanje" ruke ili šake koje prođe nakon nekoliko sekundi ili protresanja – takvi prolazni trnci uglavnom su bezopasni.|
Utrnulost nastala zbog pritiska na nerv (npr. preležana ruka tokom spavanja ili dugo držanje telefona na uvetu pa utrne lakat i podlaktica) obično se povlači čim promenimo položaj.
Takođe, trnci izazvani hladnoćom ili kratkotrajnom hiperventilacijom (ubrzano disanje usled anksioznosti) nisu znak ozbiljne bolesti, već reakcija na spoljašnje faktore i prestaju ubrzo po uklanjanju okidača.
Alarm za uzbunu treba da se upali ako je trnjenje učestalo, dugotrajno ili praćeno drugim simptomima. Kao što stručnjaci ističu, samo po sebi trnjenje ruku nije uvek razlog za brigu, ali ako se često ponavlja i udruženo je sa neuobičajenim tegobama, to treba shvatiti kao znak za hitan odlazak kod lekara.
Posebno zabrinjavajuće jeste iznenadno utrnuće cele jedne strane tela – ruke i noge, često praćeno i utrnulošću lica – jer to najčešće ukazuje na moždani udar i zahteva hitnu medicinsku pomoć. Takođe, trnjenje leve ruke udruženo sa bolom u grudima, mučninom ili znojenjem može biti znak srčanog udara, što je takođe hitno stanje.
Dakle, bezazleni trnci su oni koji prođu brzo i ne ponavljaju se često, dok alarmantni trnci traju duže, javljaju se svakodnevno ili su propraćeni bolom, slabošću, vrtoglavicom, smetnjama govora ili drugim neuobičajenim simptomima. U takvim situacijama ne treba odlagati pregled stručnjaka.

Dijagnostika – kada i kako potražiti stručnu pomoć

Ako trnjenje u rukama ili bol u leđima traju duže od par nedelja, pogoršavaju se ili utiču na vašu svakodnevnu produktivnost i san, vreme je da posetite lekara. Takođe, svaki slučaj alarmantnih simptoma nabrojanih iznad zahteva odmah ispitivanje.
U ordinaciji će lekar (najčešće neurolog ili fizijatar) kroz razgovor i klinički pregled proceniti o čemu bi moglo da se radi. Već na osnovu rasporeda trnjenja i prisustva bola lekar može naslutiti da li je problem u nervima ruke, korenu živca u vratu ili negde drugde.
Za potvrdu sumnje koriste se razne dijagnostičke metode.
Neurofiziološko ispitivanje nerva – elektromioneurografija (EMNG) predstavlja zlatni standard za otkrivanje oštećenja perifernih nerava i nervnih korenova; njime se može, na primer, tačno lokalizovati kompresija nerva kod sindroma karpalnog tunela ili utvrditi koji koren živca u vratu je pod pritiskom.
Sa druge strane, snimanje kičme magnetnom rezonancom (MR) često je neophodno ako se sumnja na diskus herniju ili degenerativne promene na pršljenovima, jer MR jasno prikazuje meka tkiva (diskuse, nerve, kičmenu moždinu) i pomaže da se potvrdi dijagnoza cervikalne hernije diska ili spondiloze.
U nekim slučajevima lekar može preporučiti i druge pretrage – na primer, ultrazvuk ručnog zgloba kod sindroma karpalnog tunela, rendgen kičme da se procene koštane promene, ili laboratorijske analize krvi (provera nivoa šećera, vitamina B12, hormona štitaste žlezde) ako se posumnja na sistemske uzroke neuropatije.
Važno je napomenuti da ne treba čekati da tegobe postanu neizdržive. Ranijim javljanjem stručnjaku sprečićete pogoršanje stanja i moguće trajno oštećenje nerava.

Mogućnosti lečenja trnjenja ruku i bolova u leđima

Terapija trnjenja ruku i bolova u leđima zavisi od uzroka i intenziteta simptoma, ali se najčešće sprovodi kombinacija metoda za najbolji rezultat:

  • Lekovi: U akutnim fazama mogu se prepisati analgetici i antiinflamatorni lekovi (npr. nesteroidni antiinflamatorni lekovi) radi ublažavanja bola i upale, posebno kod diskus hernije ili spondiloze. Kod jakog nervnog bola, ponekad se daju i lekovi za neuropatski bol ili kratkotrajno kortikosteroidi (oralno ili u obliku injekcije) radi smanjenja otoka oko živca. Za sindrom karpalnog tunela, lokalna injekcija steroida u ručni zglob može privremeno olakšati simptome.
  • Fizikalna terapija: Predstavlja osnovu lečenja kod većine ovih stanja. Kineziterapija (terapeutske vežbe) pomaže da se ojačaju mišići leđa i vrata, istegnu ukočeni mišići i popravi postura, što rasterećuje pritisak na živce. Fizikalne procedure poput ultrazvuka, elektroterapije (TENS), laseroterapije ili magnetoterapije mogu smanjiti bol i podstaći regeneraciju. Kod karpalnog tunela, vežbe istezanja fleksora šake i nošenje ortoze (udlage za ručni zglob) noću mogu ublažiti trnce i bol.
  • Relaksacioni tretmani: Masaža, termoterapija (topli oblozi) i tehnike opuštanja mogu pomoći u smanjenju napetosti mišića koja doprinosi i bolu i osećaju trnjenja. U našoj ordinaciji popularne su i relaks masaže posle napornog rada, koje opuštaju mišiće vrata i ramenog pojasa, smanjujući pritisak na nervne strukture.
  • Promena navika: Edukacija o pravilnom držanju tela, ergonomsko prilagođavanje radnog mesta i redovne pauze tokom rada mogu sprečiti pogoršanje simptoma. Na primer, pravilno podešena visina stolice i monitora, korišćenje stolice sa podrškom za leđa i podlaktice, te pravljenje pauze na svakih sat vremena radi razgibavanja vrata i šaka, mogu značajno smanjiti tegobe. Takođe, održavanje optimalne telesne težine i redovna umerena fizička aktivnost mogu rasteretiti kičmu i živce.
  • Intervencije i operativno lečenje: Kada konzervativne metode ne daju rezultat, poseže se za invazivnijim rešenjima. Kod težih oblika diskus hernije koje izazivaju jake bolove ili slabost ruke, može biti indikovana hirurška intervencija (npr. mikrodiscektomija) radi uklanjanja pritiska sa nerva. U slučaju sindroma karpalnog tunela koji ne reaguje na terapiju, sprovodi se hirurško oslobađanje karpalnog kanala (sečenje ligamenta kako bi se oslobodio nerv). Srećom, najveći broj pacijenata se poboljša neoperativnim putem, uz adekvatan tretman i strpljenje.

Trnjenje ruku i bol u leđima mogu znatno narušiti svakodnevno funkcionisanje, ali uz pravilan pristup moguće je uspešno otkloniti ili ublažiti ove tegobe. Ključ je u prepoznavanju uzroka – bilo da je reč o problemu sa kičmom, kompresiji živca u ručnom zglobu ili nečem trećem – i ciljanoj terapiji usmerenoj na taj uzrok.
U mnogim slučajevima, redovna fizikalna terapija i vežbe, uz izbegavanje štetnih položaja i navika, mogu dovesti do značajnog poboljšanja ili potpunog nestanka simptoma. Važno je da ne zanemarujemo signale svog tela: ako trnci i bol potraju ili se pogoršavaju, obratite se stručnjaku.
Ako se suočavate sa trnjenjem ruku, bolovima u leđima ili drugim hroničnim tegobama, Žan Vulić terapija može biti rešenje koje tražite. Ova inovativna metoda, razvijena od strane iskusnog fizioterapeuta Žana Vulića, kombinuje terapiju laserom, impulsima i vibracijom kako bi delovala direktno na uzrok bola, a ne samo na simptome.
Zakažite prvi pregled i terapiju!

Žan Vulić terapija dokazano efikasna za lečenje diskus hernije bez operacije

Umorni ste od konstantnog bola u leđima? Plašite se da bi se situacija sa vašim zdravljem mogla pogoršati, što bi vas, ne daj bože, dovelo do operacionog stola? Po svaku cenu ste spremni da zalečite diskuse u predelu vaših leđa koji izazivaju taj bol? Dobro došli na mesto gde počinje vaš život bez bola.
Diskus hernija je bolest diskusa. Najčešće nastaje usled degenerativnih promena, a ponekad i kao rezultat traume (udarca). Tokom trajanja bolesti može doći do protruzije bilo kog diska, međutim, neki od njih su češće zastupljeni, kao što je diskus hernija lumbalnog dela kičme. Simptomi su: bol u predelu leđa; bol u vratu; bol u mišićima; bol u grudima; bol u donjem delu leđa. Takođe, fizička aktivnost je često otežana, a mogu da se jave i glavobolje, vrtoglavice, kao i utrnulost ruku.
Osim u retkim, retkim slučajevima diskus hernije, koji zahtevaju operaciju, Žan Vulić terapija vas može dovesti do potpunog izlečenja od ove bolesti. Nakon 10 tretmana, možete očekivati oporavak vaših tkiva, nerava i mišića, što će učiniti da se povređeni diskusi vrate u svoje nekadašnje stanje i prvobitni položaj, a vas vratiti u život bez bola.

Uz pomoć aparata sa odgovarajućom frekvencijom, odnosno impulsom, koji nanosimo na određeni deo tela razbijamo spazam u tkivu, i tako prokrvljujemo i razbuđujemo nerve, nakon čega se mišićima vraća pokretljivost.

Žan Vulić terapija je inovativna terapija za izlečenje od skoro svake vrste bola, osmišljena od strane višeg fizioterapeuta Žana Vulića.

Žan Vulić terapija je skoro pa bezbolna terapija, u okviru koje se laser sa određenom frenkvencijom nanosi na bolno mesto, ili tkiva koja su povezana sa bolom. Laser se na tkivima ili bolnim tačkama zadržava nekoliko sekundi, a celokupna terapija traje svega nekoliko minuta.

Zdravo! Ja sam Žan, viši fizioterapeut i svoj život sam posvetio istraživanju otklanjanja bola.
Nakon što sam se u mladosti kroz izazovne treninge upoznao sa bolom, neko vreme sam tražio najbolji način za njegovo saniranje.
Međutim, nisam našao odgovarajuće rešenje, budući da mi je rečeno da treća opcija, osim injekcija i medikamenata ne postoji. Ali ja sam znao, a i osećao, da ovo naše moćno telo negde u sebi krije odgovor i rešenje za svaki bol, zasukao sam rukave i krenuo u istraživanje.

Nakon nekog vremena otkrio sam Žan Vulić terapiju, a onda i aparat, uz pomoć kojih sam počeo da lečim ljude na prirodan način.
Vrlo brzo sam shvatio i sebi potvrdio da su najsrećniji oni ljudi koje napusti veliki ili konstantan bol.

Sta kazu nasi pacijenti?

Brza, efikasna i prava terapija za sportiste. Kao neko ko se bavi veslanjem, najčešće se srećem s problemom s ramenima i donjem delom leđa, a često sam i izložena hladnoći, što ne pomaže. Žanova terapija mi je uvek pomagala uticanjem direktno na mesto koje me boli, a olakšanje sam osetila gotovo odmah. Brza i efikasna – to je prednost ove terapije u odnosu na sve ostale.

Nikolina Moldovan

Brza, efikasna i prava terapija za sportiste. Kao neko ko se bavi veslanjem, najčešće se srećem s problemom s ramenima i donjem delom leđa, a često sam i izložena hladnoći, što ne pomaže. Žanova terapija mi je uvek pomagala uticanjem direktno na mesto koje me boli, a olakšanje sam osetila gotovo odmah. Brza i efikasna – to je prednost ove terapije u odnosu na sve ostale.

Nikolina Moldovan

Imate simptome hernije?

Prijavite se za naš newsletter sa savetima za zdravlje kičme

PRIJAVITE SE
Hvala! Uspešno ste popunili formu.
Došlo je do greške. Molimo pokušajte ponovo.

Često postavljana pitanja

Koliko dana je potrebno vremenski da uradim ciklus od 12 terapija?

Preporuka je da se terapije rade u kontinuitetu, svakoga dana ali isto tako može se prilagođavati prema mogućnostima pacijenta. To znači da se mogu raditi 2 terapije dnevno u razmaku od 30 min, svaki dan ili svaki drugi dan.   

Koliko dana je potrebno vremenski da uradim ciklus od 12 terapija?

Preporuka je da se terapije rade u kontinuitetu, svakoga dana ali isto tako može se prilagođavati prema mogućnostima pacijenta. To znači da se mogu raditi 2 terapije dnevno u razmaku od 30 min, svaki dan ili svaki drugi dan.   

Koliko dana je potrebno vremenski da uradim ciklus od 12 terapija?

Preporuka je da se terapije rade u kontinuitetu, svakoga dana ali isto tako može se prilagođavati prema mogućnostima pacijenta. To znači da se mogu raditi 2 terapije dnevno u razmaku od 30 min, svaki dan ili svaki drugi dan.   

Trebate stručnu pomoć?

Zakažite besplatnu konsultaciju sa fizioterapeutom

ZakažiTE besplatnu konsultaciju
Hvala! Uspešno ste popunili formu.
Došlo je do greške. Molimo pokušajte ponovo.
Žan Vulić
Viši fizioterapeut i osnivač Žan Vulić terapije

Viši fizioterapeut sa preko 20+ godina iskustva u radu sa pacijentima koji boluju od oboljenja kičmenog stuba. Specijalizovao se za moderne tehnike rehabilitacije i preventivne mere za zdravlje kičme.

Zakažite besplatan pregled i konsultaciju.

Dopao vam se članak? Podelite ga sa svojim prijateljima!

Sadržaj članka